خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
دانلود رمان
رزرو آنلاین هتل خارجی
عینک افتابی اصل
دانلود کتاب
نسیم آسایش لابی من
لوله استیل
سایت همسریابی
انواع آجر های تزیینی

خط تولید/میکسر/قالب/سنگ آنتیک/آجرنما/سنگ مصنوعی/سینک

فروش انواع خط تولید و محصولات سنگ مصنوعی، سینک ظرفشویی و روشویی

انواع آجر های تزیینی

 

Ø      انواع آجر تزئيني

·         آجر واكوب و آبمال

براي ساختن آجرهاي صاف جهت كار در نما، خشت بيرون آمده از قالب را با ابزاري چوبي مانند ماله، واكوب ميكردند سپس با دستي آغشته به آب روئه آن را صاف ميكردند.  آجر ريشه دار نوعي آجر واكوب است. نمونه قديمي اين شيوه، در آجرهاي نماي گنبد قابوس ديده ميشود.

·         آجر پيش بر

با توجه به طرح و نقشه تهيه شده و در اندازه هاي مشخص، در محل نزديك به كار، خشت نيمه خشك را با سيم يا چاقو به شكل مورد نظر برش داده و بعد از خشك شدن كامل، به كوره ميبردند. آجرهاي پيش بر از نظر سطح در دو نوع ساده و نقش دار هستند. اين آجرها در دو دسته آجر و آجر سفال تهيه ميشوند.

·         آجر مهري

آجر مهري آجري است كه روي آن نقش برجسته يا فرو رفته اي ايجاد شده است. نقش اندازي روي آجر چه به صورت برجسته و چه فرورفته عمدتاً به كمك قالب انجام ميشده  است. آجرهاي سفال نقش دار، از قرن چهارم در آثار سيراف ديده شده است. اين آجرها از نظر شكل متنوع بوده و به صورتهاي لوزي، بادامي، ستارهاي شكل و چليپا ساخته  ميشوند. از مسجد جامع گناباد در دوران سلجوقي، آجرهاي نقش برجسته و مشبك با نقشهاي هندسي در شكلهاي مربع و مستطيل بدست آمده است. در رصدخانه مراغه نيز دو قطعه آجر مستطيل شكل با طرح گياهي در مايه اسليمي به دست آمده است. اين دو قطعه در كنار هم طرح يك قوس محراب گونه را ميسازند. تا پيش از پيدا شدن اين مورد، نقش برجسته در هنر آجرسازي ايران نا شناخته است و تمامي نقشها به صورت فرورفته است.

·         آجر تراش

در ايران قطعه هاي گوناگون پاره آجر از كوچكترين اندازه تا بزرگترين اندازه كه نزديك به يك آجر كامل است، كاربرد فراوان داشته است. آجرتراشان در پاي كار، قطعه هاي  گوناگون پاره آجر را با تيشه آماده ميكردند. اين كار از دوران سلجوقي آغاز شده و در دوره صفويه به تكامل رسيده است. در گذشته، كار تراش آجر بر روي آجرهاي چهارگوش صورت ميگرفت؛ ولي از زمان استفاده از آجرهاي مستطيل قزاقي، به طور عمده كار تراش بر روي آجرهاي قزاقي انجام ميگيرد و كمتر نمونه اي از كاربرد آجرهاي چهار گوش تراش، ديده شده است.

·         آجرهاي تزئيني قالبي و تراش

اين گونه آجرها كه در اندازه ها و شكلهاي مختلف هندسي و غير هندسي به كار رفته اند، خاص دوران قاجار هستند. اين آجرها در در نما و بخشهاي مختلف چون پايه ستونها، سر ستونها، حاشيه ها و ... كاربرد داشته اند. اين آجرها هم به صورت نقش دار و هم به صورت بدون نقش تهيه شده اند. در دوران قاجار اين آجرها را با واكوب كردن در قالب، با شكلهاي مختلف ميساختند و سپس زائده هاي آن را با تيشه داري به گونٔه آجر تراش حذف ميكردند. گونه هاي مختلفي از اين آجرها وجود داشته كه هريك با توجه به طرح بنا در محل معيني به كاربرده شده است.

·         آجر آبساب

آجر آبساب آجري است كه پس از تراش آن را در آب ميخيسانند و كناره آن را به وسيلٔه ماسه بادي يا گَرد آجر و ... ميسابيدند. اين روش به نما جلوه ميدهد ولي توان آجر را از بين ميبرد. رونق اين شيوه بيشتر مربوط به دوران صفويه به بعد است. نمونٔه اين نوع آجرها در گنبد سلطانيه استفاده شده است.

 

www.nanosil.coبرچسب ها : انواع آجر,آجر تزیینی,آجر آبساب,آجر قالب و تراش,آجر مهری,آجر پیش بر,آجر واکوب و آبمال,خط تولید آجر نما,ماشین آلات تولید آجر,فرمولاسیون تولید آج,

+ نوشته شده در چهارشنبه 15 فروردين 1397 توسط هونام سنگ |